Q-Imuno imunitate optima 100gr Kotys

Q-Imuno este un ceai din plante medicinale ce sustine sistemul imunitar, protejeaza celulele de stresul oxidativ, sustine tonusul, vitalitatea si energia organismului si contribuie la rezistenta organismului in conditii ambientale severe.

• Echinacea purpurea continine derivati ai acidului cafeic, alcamide, polizaharide si glicoproteine, ea intareste sistemul imunitar si sustine organismul in raceli si infectii ale tractului respirator superior, infectii gripale sau de tip gripal, trateaza si previne afectiunile hepatice, sustine sistemul imunitar si ficatul, combate astmul, infectiile tractului urinar sau afectiunile bucale, vindeca ranile, eczemele si psoriazisul si combate candida cronica, calmeaza hemoroizii si stimuleaza digestia.

• Frunzele de maslin sunt bogate in iridoide monoterpene (6-9% oleoropina, ligustrozida, oleozida si esterul sau) si fitosteroli (oleostranol, steroleozid), au actiune antihipertensiva si imbunatatesc functia aparatului circulator, diuretica, emolienta, nutritiva, laxativa, hipocolesterolemianta, antioxidanta, antibacteriana, antivirala, antifungica.

• Sovarful / oregano este cunoscut ca fiind unul dintre cele mai hranitoare condimente, doar o lingura de oregano echivaland cantitatea de fier de la un castron de spanac. Are efecte tonice asupra intregului organism, intervenind si la nivelul sistemului digestiv, si contine antiseptice naturale dintre cele mai puternice, astfel reduce inflamatia gastrica din anumite tipuri de gastrite, precum si inflamatia intestinala din diaree (combate infectiile digestive si diareea).

• Busuiocul este cunoscut ca tratament naturist pentru balonare, colici, colite spastice si de fermentatie, gastrite, inapetenta, raceli, bronsite, cistita, astenie, uleiul esential pe care il contine avand efecte stomahice, antispastice, carminative, antimicrobiane, antifungice si calmante (sedative pentru echilibru emotional).

• Fructele de catina alba (Hippophae rhamnoides L.), numita si catina de rau sau simplu catina, sunt utilizate atat in industria alimentara, in silvicultura si farmacie cat si ca planta ornamentala. Ele contin de doua ori mai multa vitamina C decat macesul si de 10 ori mai mult decat citricele, vitaminele A, B1, B2, B6, B9, E, K, P si F, celuloza, betacaroten (intr-un procent net superior celui din pulpa de morcov), microelemente (fosfor, calciu, magneziu, potasiu, fier si sodiu), uleiuri complexe, etc.

Ingrediente:

parti aeriene de echinacea (Echinacea purpurea) – 15%, frunze de maslin (Olea europaea) – 10%, parti aeriene de sovarf (Origanum vulgare) – 10%, parti aeriene de busuioc (Ocimum basilicum) – 10%, fructe de catina (Hippophae rhamnoides) – 10%, fructe de maces (Rosa canina) – 10%, radacina de iarba-mare (Inula helenium) – 10%, muguri de plop (Populus nigra) – 10%, ghimbir (Ziginber officinale) – 10%, flori de hibiscus (Hibiscus sabdariffa) – 5%.

Actiuni:

sustine capacitatea de autoaparare a organismului, are efect antioxidant, este tonic si energizant.

Recomandari:

oboseala fizica si nervoasa.

Mod de utilizare:

se face o infuzie turnand peste 1 lingurita (circa 3g) de planta 250ml apa clocotita (sau 1 ligura de planta la 500ml apa clocotita) si se lasa la infuzat 10-15 minute, dupa care se strecoara.

Se pot consuma pana la 3 cani pe zi, inainte de mesele principale ale zilei.

Produs de Stefmar Productie S.R.L. pentru membrii Asociatiei Quasar.