Ulei esential pur de tea tree, uz intern, 10ml Kotys

Ulei esential pur din arbore de ceai (Melaleuca alternifolia) in gama de produse Kotys, supliment alimentar 100% natural recomandat pentru uz intern.

Arborele de Ceai este un arbore nativ in Australia, prefera zonele mlastinoase, dar este cultivat acum pe imense plantatii, extractul acestuia fiind solicitat din ce în ce mai mult in intreaga lume. Are frunze inguste ca niste ace, flori albe sau rozalii. Denumirea acestuia provine inca din timpul lui James Cook, echipajul acestuia savurand dupa debarcarea in Australia un ceai racoritor preparat din frunzele arborelui Melaleuca. Triburile bastinase din Australia il foloseau acum sute de ani pentru tratarea ranilor, a infectiilor si problemelor respiratorii. In timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial era o componenta principala in trusele de prim-ajutor ale soldatilor australieni.

Astazi, acesta a capatat intrebuintari dintre cele mai diverse, fiind folosit in intreaga lume. Uleiul esential de Tea Tree are virtuti incontestabile si dovedite, actioneaza eficient impotriva infectiilor bacteriene, virale si fungice si este considerat a fi unul dintre cele mai neiritante uleiuri antiseptice.

Actiuni pe plan intern:

Este cel mai puternic antiinfectios din lume, distrugand virusii (antiviral), bacteriile (antibiotic), infrabacteriile, fungii/ciupercile parazite (antifungic), protozoarele. Are efect antibiotic asupra Staphylococcus Aureus, Escherichia Coli, Haemophilus Influenzae, Streptococcus Pyogenes, Streptococcus Pneumoniae, Mycobacterium Avium, Pseudomonas Aeruginosa, Enterococcus Faecium etc. Efect antifungic asupra Candida Alba, Candida Glabrata, Aspergillus Niger, Penicillium Sp. etc.

Actiuni pe plan extern:

Eczeme infectioase, guturai si viroze respiratorii in general (inhalatii, aromatizari), dezinfectarea aerului in timpul epidemiilor, dezinfectarea mainilor in timpul epidemiilor, dezinfectarea aerului de germenii mucegaiului (pentru astmatici si alergici), acnee, infectii cu ciuperci ale scalpului, degeraturi, boala piciorului de atlet, infectii fungice ale pielii in general, muscaturi de insecte (inclusiv capuse), arsuri de gradele 1 si 2, arsuri solare, rani, rani infectate, adjuvant in psoriazis, adjuvant in cancerul de piele.

Aromaterapie:

Pe plan fizic Uleiul de Arbore de Ceai este uleiul care intareste corpul si-al lui sistem imunitar. Pe plan psihologic si emotional face, in mod evident, acelasi lucru. Nu intamplator este uleiul care se foloseste de la primele simptome de boala – psihologic el oferă foarte multa tarie si combate victimizarea. Arborele de Ceai nu permite sa ne pierdem increderea in noi, ridica moralul si aduce multa forta, intareste sistemul nervos si se potriveste mai ales celor care sufera de oboseala mentala si debilitate nervoasa, celor care au un sistem imunitar slabit si o slabiciune in fata bolii.

Mod de administrare

Administrare uz intern

Pentru uzul intern poate fi folosit, in functie de sensibilitate, in stare pura, sau diluat cu Ulei de Masline sau Floarea Soarelui in proportie de 1 la 4 (ex: 1 ml Ulei esential de Arbore de Ceai diluat in 3 ml Ulei de Masline) ajustand doza ca atare.
Se amesteca intr-o lingurita cu putina miere sau suc, se poate pune pe un cubulet de paine sau in putin zahar. Uleiul se administreaza timp de 7-14 zile. Cura se poate repeta dupa o pauza de 2 saptamani.
Bland si cu un miros placut, Uleiul esential de Tea Tree este utilizat nu doar pentru desfatarea simturilor. Administrat intern reprezinta o solutie reala in vindecarea infectiilor virale, bacteriene si fungice, respectiv ale tractului genital si urinar (cistita, uretrita, infectii cu candida etc).

Administrare uz extern

Uleiul de Arbore de Ceai poate fi folosit si extern prin aplicare in zona afectata de 2-3 ori pe zi, in stare pura sau dupa ce a fost diluat in Ulei de Masline sau de Floarea Soarelui in proportie de 1 la 4 (ex: 1 ml Ulei esential de Arbore de Ceai diluat in 3 ml Ulei de Masline).
Desi poate fi administrat cu succes si intern, Uleiul esential de Arbore de Ceai se remarca indeosebi la capitolul utilizari externe, avand rezultate extraordinare in tratarea mai multor afectuni dermatologice, infectii ale unghiilor si probleme specifice aparatului respirator.

Atentionari:

Suplimentele alimentare nu sunt destinate sa inlocuiasca o dieta variata si echilibrata. Este important sa aveti o dieta variata si un stil de viata sanatos. A nu se depasi doza recomandata pentru consumul zilnic! A se feri de ochi, a nu se lasa la indemana copiilor!

Produs in Romania pentru membrii Asociatiei Quasar de Naturali Prod SRL.